Kõik, mida peate psoriaasi kohta teadma

Psoriaas on haigus, mis, kui juba keegi paljastada, nii saab tõesti ainult minna sel viisil, et sümptomid leevenduvad, minimeeritud – paljudel juhtudel on täiesti nähtamatu. Kahjuks on ühiskonnas ekslik usk, et tegemist on nakkushaigusega. Kuid see tuleb eitada, see on haigus, mida ei saa nakatada. Selle haiguse ilmnemise põhjuste osas ei ole neid siiani selgelt tuvastatud ega kinnitatud.

Kust psoriaas tekib? Millised on selle põhjused?

Praegu on palju teooriaid, mis kuulutavad, mida põhjustab haigus, kuid siiani ükski neist ei ole veel kinnitanud teaduslikult ja ei leidnud kinnitust kliinilistes uuringutes. Üks teooria on see, et tegemist on autoimmuunhaigusega – haigusega, mille puhul keha hakkab teadmata ja ebaselgetel põhjustel ründama keha enda kudesid. Samavõrra populaarne teooria on see, et psoriaas on perekondlik häire, mida vanemad edastab oma järglastele.

Mis on psoriaasi sümptomid?

See haigus esineb tavaliselt kümnenda ja neljakümne aasta vanuses. See aga ei tähenda, et vanematel ja noorematel inimestel seda ei saaks diagnoosida. Esimene selle haiguse sümptomeid on punane-pruune eri kuju, mis paistavad silma taustal palju terve nahaga, ning mis asuvad enamasti põlvedel, küünarnukkidel, või sakraalregioon, tuharad, käed või jalad. Selline pind, milles muutused toimuvad, on kaetud hõbedase skaalaga, mis tekib. See on tingitud asjaolust, et haiguse puhangud on sarvjas. Need muutused on kahjuks aja jooksul kasvanud. Veelgi enam, küüntel ilmneb ka psoriaas – neis on näha väikesed, raskesti märgatavad avad plaadil. Sellest tingimusest mõjutatud naelad on habras, kollased ja kihistatud.

Mis on psoriaasi ravi?

Sellisel juhul kasutatakse peamiselt välist ravi, suukaudsete ravimite kasutamine kehtib ainult juhul, kui nende kasutamine ei anna soovitud tulemusi. Alguses tuleb ravi farmakoloogiliselt – narkootikumide saada kaalud kasutada preparaate keratolüütilise salitsüülhappe koostises. Naha puhastamiseks enne taotluse salvi nagu ditranooli ja vitamiin D derivaadid on ka juhtumeid, kus on vaja kasutada immunosupressantide mis mõjutavad immuunsüsteemi. Väga tihti kui vormis teraapia või fototeraapiat kasutatakse nii kokkupuutumist nahaga – oleks efektiivne vajadus umbes kakskümmend ravi, mis toimuvad sagedusega 2-3 korda nädalas.

See haigus, mis ei ole küll nakkav võib tegelikult üldse ilmub ja igas vanuses, kuid kui te märkate esimesed sümptomid peaksid nad neid ignoreerida, sest kiire avastamine haiguse ja rakendada sobivat ravi muudab sümptomid võivad olla praktiliselt märkamatu.